#Lukáš Kovanda, Ph. D.

ČNB poprvé od února 2009 sráží základní úrok o 0,5 procentního bodu

16. března 2020
Koruna znehodnocuje na nejslabší úroveň od roku 2015.

Česká národní banka dnes na mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Tuzemská centrální banka se tak přidává k zástupu centrálních bank z celého světa, které letos své základní úroky buď snižují, nebo alespoň ponechávají beze změny.

Rozhodnutí ČNB není překvapivé. Jedinou další centrální bankou, která letos sazby zvýšila, aniž by je snížila, tak po dnešku zůstává ta kazašská. Kazachstán svoji základní úrokovou sazbu v tomto měsíci zvýšil, aby podpořil vlastní měnu, která prudce oslabovala z důvodu pádu cen ropy, jejímž je Kazachstán klíčovým producentem.

ČNB naposledy takto razantně, tedy o půl procentního bodu, snížila základní úrokovou sazbu v únoru 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Nynějším snížením sazeb hodlá čelit negativním dopadům šíření koronavirové nákazy. Navíc ČNB učinila další opatření, aby případně usnadnila přístup bank likviditě.

Centrální banka také revidovala své předchozí rozhodnutí navýšit sazbu proticyklické kapitálové rezervy. Ponechá ji na stávající úrovni. Tím vedle uvedených opatřeních dále podpoří uvolnění měnových podmínek.

Oslabení koruny je podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka „přirozené“ a souvisí s opouštěním takzvaných bezpečných přístavů, které nyní realizují mezinárodní investoři. Koruna v reakci na rozhodnutí ČNB znehodnotila vůči euru nad úroveň kursu 27,26, tedy na svoji nejslabší úroveň od září 2015. Česko se podle Rusnoka musí připravit na letošní ekonomickou stagnaci, spíše však propad hospodářství, které nyní prožívá šok jak poptávkový, tak nabídkový.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře