#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Chcete zbohatnout? Investujte do zemědělství, radí Sorosův exdruh

9. října 2011

Čas Jima Rogerse je vskutku drahý. Jeho rozhovor s autorem blogu (objeví se co nevidět) vznikal i cestou z hotelu Sacher na solnohradský aeroport.

V Salcburku se investorská legenda, která v sedmdesátých letech společně s Georgem Sorosem zakládala fondy Quantum (jež za nějakých dvacet let potopí britskou libru a málem zruinují Bank of England), na jisté konferenci osobitě podělila o své nejnovější postřehy z finančního světa a pak ze salcburského Mozartova letiště zase rychle frnkla.

Rozlítaný miliardář Rogers se však zjevně umí občas i zastavit. Tehdy mu totiž zřejmě na mysl přicházejí myšlenky, jež z něho udělaly živoucí legendu. Legendu finančního světa. Možná v jistém smyslu podobnou té, jakou byl v hudebním světě sám Mozart. I proto, že jako Mozartova doba přála vážné hudbě, Rogersova zase financím. To je však podle něho nyní passé.

Mladým lidem Rogers přesvědčeně radí, ať se nenechají zlákat pracovními příležitostmi na Wall Streetu či v londýnské City – nejslibnější vyhlídky totiž před sebou mají úplně jiné obory než finance, prý hlavně zemědělství. „Dneska se každý vrhá studovat public relations a podobné obory. O zemědělství se mladí lidé vůbec nezajímají. Drtivá většina farmářů ve vyspělých zemích jsou tudíž lidé v důchodovém věku nebo těsně před ním,“ říká. Přitom zemědělství a vůbec celý komoditní sektor údajně čeká závratný růst. Předně kvůli poptávce asijských zemí, v nichž kvapně mohutní střední vrstvy. „Někdo ty plodiny prostě bude muset pěstovat – lidské pracovní síly je třeba i v době rozvinutých agrárních technologií,“ míní Rogers.

Příští legendy se tak možná nebudou rodit v oblasti hudby (jako kdysi Mozart) ani financí (jako Rogers nebo Soros), ale v zemědělství.

A zřejmě ne v Evropě, ani v Americe, nýbrž v Asii.

Opravdu chytří, prozíraví lidé se na přelomu osmnáctého a devatenáctého století, zhruba v době Mozartově, stěhovali do Londýna, o sto let později zase mířili do Ameriky, jíž patřilo století dvacáté. A dnes by, pokračuje Rogers, ti opravdu bystří měli přesídlit do Asie. Ta nyní skýtá nejlepší podnikatelské příležitosti pro 21. století. Sám jde příkladem – od roku 2007 žije v Singapuru. A obě jeho ještě ne desetileté dcery už bravurně mluví čínsky.

Lukáš Kovanda, Salcburk

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře