#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Čeští absolventi se na trhu práce uplatňují nejlépe ze všech zemí EU. I proto ovšem chybí brigádníci 

7. července 2019

Najít v České republice absolventa vysoké školy nebo vyšší odborné školy, který by byl bez práce, je takřka nemožné. Zaměstnanost čerstvých absolventů, tedy lidí ve věku od dvaceti do 34 let, kteří vysokou či vyšší školu úspěšně dostudovali před třemi a méně lety, činila loni 97,5 procenta. Jde o nejvyšší takový údaj za celou Evropskou unii. Průměr za EU činil loni 87,2 procenta, vyplývá z nových údajů Eurostatu.

Poněkud horší je zaměstnanost čerstvých absolventek. Jejich zaměstnanost v ČR loni činila 87 procent. To je ale také v rámci EU nadprůměrně příznivý údaj, jelikož průměr loni činil 84 procent.

Celková zaměstnanost čerstvých absolventů, mužů i žen, je v ČR blízko svého historického maxima, když dosahuje 91,5 procenta. Důvodem je výjimečně dobrá situace na trhu práce. Česká republika již déle vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Mladým lidem, zejména právě absolventům vysokých a vyšších škol, hraje do karet také skutečnost, že se v současnosti na trh práce dostávají velice slabé populační ročníky. Zaměstnavatelé se o mladé absolventy musí mnohdy doslova přetahovat.

Patrné je to i nyní v letní sezóně, kdy kvůli výjimečně dobré zaměstnanosti chybí brigádníci nebo sezónní pracovníci třeba pro oblast turistického ruchu. Ti se tradičně rekrutovali z řad právě mladých lidí. Když však mladí dnes řádnou práci prakticky všichni mají, je mnohem obtížnější než v minulosti brigádníka nebo sezónního pracovníka najít. Své o tom vědí mnozí, od provozovatelů kempů po vedoucí horských bud.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře