Putin drtí český průmysl i zahraniční obchod, jeho schodek je nečekaně velký
Zahraniční obchod České republiky se v březnu propadl do nečekaně velkého schodku, 13,8 miliardy korun. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom... více
Průmyslová výroba v Česku v březnu mírně překonala očekávání. Meziročně přidala 2,2 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů vzestup pouze o 1,9 procenta.
Jedná se o nejvýraznější růst průmyslové výroby od loňského října. Lepší než předpokládaný výsledek má na svědomí zejména autoprůmysl.
V autoprůmyslu vzrostla produkce meziročně o výrazných 42 procent. Zvyšovala se citelně ale také meziměsíčně, o více než desetinu, díky zlepšení průchodnosti mezinárodních dodavatelsko-odběratelských toků.
Za masivním růstem autovýroby je tak nejen loňská snížená srovnávací základna března 2022, ale také právě znatelné zlepšení dodávek komponent.
Podle Sdružení automobilového průmyslu byl letošní březen z hlediska výroby aut nejlepším měsícem od listopadu 2019.
Průmyslovou výrobu v ČR naopak nejvýrazněji stahuje dolů energetika. Uklidnění na evropském trhu s energiemi, doprovázené masivním poklesem velkoobchodních referenčních cen plynu či elektřiny v uplynulém zhruba půlroce, přispívá k útlumu energetického průmyslu.
Jeho výkon navíc loni v březnu podporovala silná výroba uhelných elektráren, která tak přispěla k výraznému navýšení základny meziročního srovnání.
Energie zlevňují nejen díky poměrně úspěšnému odstřihávání EU od ruských dodávek plynu či ropy a ropných produktů, ale také díky teplé zimě, jež v březnu vrcholila, a kvůli přetrvávajícím obavám z citelného útlumu jak evropské ekonomiky, tak ekonomiky USA.
Za celý letošní rok vykáže tuzemský průmysl růst jen 1,5 procenta. A to zejména právě zejména kvůli přetrvávajícím obavám ze zhoršení celkových ekonomických podmínek u nás i v zahraničí, které se v březnu projevily již šestým meziměsíčním poklesem hodnoty nových zakázek českému průmyslu v řadě.
Zahraniční obchod České republiky se v březnu propadl do nečekaně velkého schodku, 13,8 miliardy korun. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom... více
Loňský zisk energetické společnosti ČEZ překonal očekávání, která již sama o sobě pro něj vyznívala mimořádně příznivě. Akcie společnosti by... více
Tuzemský průmysl v listopadu 2022 v meziročním pohledu nečekaně vzrostl, o 0,5 procenta. Všechny expertní odhady přitom počítaly s jeho propadem. Růst průmyslu... více
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.