#Lukáš Kovanda, Ph. D.

České stavebnictví je v rámci EU jen průměrné, nedostižní jsou Maďaři

29. září 2019

Objem stavební produkce v ČR letos v prvním pololetí meziročně rostl v kontextu EU přesně průměrným tempem. Jedná se tedy o relativně citelné zvolnění tempa růstu stavebnictví v ČR, jelikož za celý loňský rok rostlo výrazně nadprůměrným tempem v porovnání se situací v celé EU. Loňský růst stavebnictví byl devátý nejvýraznější v rámci zemí EU. Letos na takový výsledek tuzemské stavebnictví nestačí. Důvodem je částečně loňská teplá zima, která zvýšila základnu meziročního srovnání prvního čtvrtletí a v prvních měsících letošního roku tak bylo poměrně obtížné dosáhnout dalšího výrazného tempa růstu. Vše ale na navýšenou základnu svádět nelze. Ostatně, ani letos v ČR nepanovaly žádné „ruské mrazy“.

Klíčovým důvodem slabšího výkonu jsou kapacitní omezení dané zejména nedostatkem vhodné pracovní síly v době rekordně nízké míry nezaměstnanosti. Stavební firmy jednoduše „nemají, kde brát“. Situaci komplikují dlouhá povolovací řízení, která jsou chronickou bolestí tuzemského stavebnictví a vlastně celé ekonomiky, neboť brzdí například důležité infrastrukturní projekty. Třeba Maďaři v uplynulých dvaceti lety staví dálnice ve své zemi po přepočtu na obyvatele násobně rychleji než Češi. Maďaři i letos v prvním pololetí svým prvenstvím ve zmíněném žebříčku potvrzují, že mají dobře nastavenou koncepci výstavby, jak v oblasti pozemního, tak inženýrského stavitelství. Lépe dokážou využít prostředků z fondů EU, které u nich intenzivněji než u nás plynou na ekonomicky celkově přínosnější stavební projekty. Výkon českého stavebnictví bude letos slabší než loni. Kvůli nutnosti zrychlit čerpání prostředků z fondů EU však lze v příštích čtvrtletích očekávat mírné zlepšení situace, a to i v mezinárodním srovnání.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře