#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká národní banka dnes s úroky nepohnula

4. února 2021
Měnové šrouby za ni utahuje zpevňující koruna, která je vůči euru nejsilnější za poslední skoro rok.

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání dle očekávání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Základní úroková sazba tak zůstává na úrovni 0,25 procenta.

Tuzemská centrální banka tak jedná v souladu se současným hlavním proudem měnové politiky ve světě. Centrální banky řady ekonomických celků po loňském citelném snížení úrokových sazeb nebo jiném uvolnění své měnové politiky jsou nyní spíše ve vyčkávacím módu. Nejinak tomu je v případě ČNB. Považuje svoji redukci sazeb z prvního loňského pololetí za dostatečnou, takže trh nyní spekuluje spíše o tom, kdy přistoupí k prvnímu zvýšení sazeb od propuknutí pandemie. Roste pravděpodobnost, že se tak stane už letos, a to nejspíš ve čtvrtém čtvrtletí. Guvernér Jiří Rusnok pravděpodobně bude takovou možnost signalizovat na dnešní tiskové konferenci.

V současnosti měnovou politiku ovšem přirozeným způsobem zpřísňuje zpevňování koruny. Vůči euru koruna v prvních únorových dnech trvaleji posílila pod úroveň 25,90, takže je nejsilnější od propuknutí pandemie v první polovině loňského března.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře