#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česká národní banka dále razantně zvyšuje základní úrok, koruna ale v reakci oslabuje

3. února 2022

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu dle očekávání o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta.

Základní sazba je tím pádem nejvyšší za více než dvacet let, za celé období od ledna 2002.

Koruna na takový růst základního úroku ale bezprostředně reagovala oslabením vůči euru. Část měnových obchodníků totiž sázela na růst základního úroku o celý jeden procentní bod.

Pod vlivem těchto sázek dnes koruna zpevnila na svojí nejsilnější úroveň proti euru od září 2011, když přechodně prolomila i hranici 24,10 koruny za euro.

Česká národní banka ovšem není s utahováním své měnové politiky u konce. Nelze vyloučit, že letos na jaře zvýší základní sazbu až na pět procent, nebo dokonce 5,25 procenta. Pak však cyklus utahování měnové politiky ukončí a od konce letošního roku lze počítat s postupným snižováním základního úroku, ruku v ruce se zmírňováním inflace.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře