#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny bytů dál porostou

14. srpna 2019

Zájem o bydlení v Praze, ale i v Brně je obrovský a podle ekonoma Lukáše Kovandy se rozhodně nebude v dalších letech snižovat. Čekání na pokles cen nemovitostí, obzvlášť v těchto městech, je bláhové, řekl v pořadu Blesku Epicentrum. Situaci by výrazně řešila vyšší výstavba bytů, tu ale podle Kovandy politici záměrně brzdí.

„Pokud dojde k nějakému poklesu cen nemovitostí , pak bude krátkodechý. Dlouhodobě ceny ve velkých městech porostou,“ komentuje situaci Kovanda a nevylučuje ani to, že do roku 2030 by se mohly zvýšit ještě na dvojnásobek. Praha by se tak mohla stát dalším Londýnem, tedy městem, jehož centrum je k bydlení pro běžného smrtelníka absolutně nedostupné.

Z dlouhodobého hlediska jsou byty jak v Praze, tak v Brně výbornou investicí. „Obzvlášť pokud jde o lukrativní lokality. Například Vinohrady, tam bych se skutečně nebál investovat.“ Méně jistá je situace tam, kde se nabídka bydlení bude rozšiřovat, tedy na okrajích měst.

Zájem bydlet v Praze nebo Brně je obrovský a zdaleka ne jen mezi Čechy. Přibývá Rusů, Číňanů, ale i Němců nebo Nizozemců. Řešením je podle Kovandy jednoznačně navýšení výstavby bytů: „V současné době je potřeba stavět zhruba šest tisíc bytů ročně. V posledních letech se ale stavělo okolo třech a půl tisíc. Žábou na prameni jsou politici, oni tu výstavbu zpomalují.“

Ti podle ekonoma mnohdy používají jako jakousi zástěrku dopad sdílené ekonomiky a současnou situaci tak svádějí na služby jako Airbnb. Ten se prý ale přeceňuje, protože například v Praze jde zhruba o jedno až dvě procenta nemovitostí.

Vyšlo v Blesk.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře