#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ceny benzínu i nafty hledají své dno. Pro českou ekonomiku je jejich pád převážně dobrou zprávou

24. ledna 2019

Zlevňování pohonných hmot zmírňuje. Cena benzínu Natural 95 v posledním týdnu poklesla o 18 haléřů na 30,84 koruny za litr, tedy nejníže od loňského dubna. Cena nafty se snížila o 19 haléřů na 31,26 koruny za litr. Nafta je tím pádem nejlevnější od loňského května.

Za propadem cen pohonných hmot je stále ještě dozvuk hlubokého propadu cen ropy z posledního čtvrtletí roku 2018, který čítal takřka 40 procent. Benzín v ČR v porovnání se svým několikaletým říjnovým maximem zlevnil o bezmála tři koruny na litr, nafta o zhruba 2,50 koruny. Pokles poptávky po naftě je utlumenější z důvodu probíhající topné sezóny, neboť topná nafta se používá i k produkci tepla.

Ceny pohonných hmot budou klesat i v následujícím týdnu, a to zhruba o 15 haléřů na litr. Důvodem je skutečnost, že ceny ropy se po zmíněném loňském propadu stále drží poměrně nízko, například ropa typu Brent se prodává za necelých 61 dolarů za barel. Přitom v říjnu, před propadem, přesahovala její cena 86 dolarů za barel.

Cenu ropy drží na stlačené úrovni obava trhů z globálního ekonomického zpomalení. V tomto týdnu snížil Mezinárodní měnový fond svoji prognózu letošního ekonomického růst na 3,5 procenta. Klíčovou hrozbou zůstává eskalace obchodní války a zpomalení čínské ekonomiky. Oboje by snížilo zájem o ropu a ropné produkty. Navíc například těžba ropy v USA nadále stoupá. V prvním týdnu roku 2019 USA produkovaly 11,9 milionu barelů ropy denně, nejvíce v historii. Vyšší než očekávaný stav amerických zásob pak představuje bezprostřední tlak na pokles cen ropy.

Zlevňující pohonné hmoty jsou však do značné příznivou zprávou pro Českou republiku, jejíž ekonomika a průmysl zvolňují ve svém růstovém tempu a levnější pohonné hmoty tlumí dopad tohoto nepříznivého vývoje.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře