#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin vejde do učebnic

29. listopadu 2017

Bitcoin je bublina. To slýcháme už nejméně od roku 2013. A ta údajná bublina ne a ne splasknout. Nyní cena suverénně nejznámější kryptoměny atakuje psychologickou hranici deseti tisíc dolarů. A lidé, kteří před čtyřmi lety uvěřili, že jde o bublinu, se chytají za hlavu. Promarnili životní investiční příležitost?

Těžko říct. Bitcoin je jedna velká celosvětová sázka, která běží on-line. Jako první taková globální „jízda“ má již dnes zajištěné místo v učebnicích finanční ekonomie. Ještě letos koncem března bylo možné pořídit bitcoin pod tisíc dolarů. Kdo před rokem koupil jeden bitcoin, prodá jej dnes v korunovém vyjádření zhruba za desetinásobek. To představuje bezpracný měsíční výnos ve výši 15 tisíc korun, který odpovídá hrubé měsíční mzdě ve výši 19 tisíc. To je víc, než letos ve druhém čtvrtletí vydělávala čtvrtina českých pracovníků. Jak může vlastnictví jediné digitální změti čísel a písmen bezpracně vynášet více, než čtvrtina lidí vydělá svou prací? Jsou jen dvě možnosti. Buď jde o velkou bublinu. Anebo jsme stále ještě na startu nové a revoluční epochy lidského platebního styku a bitcoin představuje jakousi „VIP vstupenku“ do rodícího se platebního systému. V něm budou kralovat ti, kteří budou mít nejvíce takových vstupenek.

Budou je moci s astronomickým výnosem prodávat dalším „zájemcům o vstup“. Což časem mohou být třeba tři čtvrtiny zeměkoule. Tak jako dominuje jedna sociální síť, může časem dominovat jedno platidlo. Rozdíl je v tom, že účet na Facebooku lze založit zdarma, zatímco bitcoin je třeba si koupit. Nebo draze a logisticky náročně „vytěžit“. A bude hůř – zejména pro ty, co zatím žádný bitcoin nevlastní. To je příčina současné horečky. Netřeba se rozepisovat o tom, že lidé, kteří bitcoin kupovali za drobné v jeho dřevních dobách před rokem 2013, bohatnou na letošním růstu kryptoměny ještě neskonale dramatičtěji než ten, kdo si svůj bitcoin pořídil před rokem. Pokud samozřejmě odolali vábivému svodu takzvaně realizovat svůj výnos. Zkušenost však říká, že lidé, kteří do kryptoměn vložili své peníze v rané fázi, jsou skutečnými nadšenci, kteří věří, že jde opravdu o epochální věc srovnatelnou se samotným internetem. Takoví lidé následují klíčové přikázání bitcoinové komunity, a sice: „HODL!“ Neboli „hold“, „drž“, „neprodávej“, ať už bitcoin padá k zemi, nebo letí na Měsíc.

Mnozí z těch, kteří bitcoin drží od dřevních dob, také vědí, že jeho růst z uplynulých 12 měsíců je sice impozantní, ale že kryptoměna má za sebou daleko strmější vzestupy. Třeba v roce 2013 ji na desetinásobný růst stačily necelé dva měsíce. Letošní růst vypadá proti této „raketě“ ještě docela zdravě. Sečteno a podtrženo, sázka na bitcoin se ještě stále, i dnes, může vyplatit. Lidé by však do něj měli vložit maximálně jen takové peníze, o které jsou ochotni z minuty na minutu a do posledního haléře přijít.

Vyšlo na E15.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře