#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin: Útěk před utahováním šroubů

5. ledna 2017

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE tržeb. Stahování bankovek velkých nominálních hodnot z oběhu. Stále konkrétnější plány na úplné zrušení hotovosti. „Hity“ loňska. Spojuje je ještě jedno. Dále pootevírají dveře Velkému bratrovi, utužují dohled a centralizaci.
Však je také takzvaní elitní ekonomové – ekonomové establishmentu – horlivě hájí. Někdy až komicky. Hotovost je prý třeba vymýtit i proto, že šíří choroby.
Tak praví Kenneth Rogoff z Harvardu. Před lety, když jsem jej navštívil, dopravil jsem se za ním bostonským metrem – zajímalo by mě tedy, zda Rogoff navrhuje zrušit také tyče, jichž se cestující v metru za jízdy drží.
Zatímco Rogoff je až komický odporem k hotovosti, Paul Krugman z Princetonu, jeho obdobně vlivný kolega, zase nechutí k Donaldu Trumpovi. Bezprostředně po jeho volebním vítězství – zjevně v návalu zlostných emocí – napsal, že americké burzy už nikdy neoživí.
Oživily, sotva stačil svůj text odeslat do deníku New York Times. Na internetu za to sklízí posměch. Stejně jako za jinou prognózu: s bitcoinem to teď už nevypadá příliš dobře, nechal se slyšet v červenci 2015, když se kryptoměna propadla pod méně než 300 dolarů. Dnes je na víc než trojnásobku, blíží se ke svému cenovému rekordu.
Když jsou slovutní ekonomové komičtí, je něco špatně. Proč jsou stále „elitní“, když se směšně mýlí? Nejsou to totiž už ani tolik ekonomové, jako spíše ideologové. Ideologové establishmentu, a tudíž i centralizace.
Boom bitcoinu je jedním z nejvýraznějších důkazů, že se navzdory jejich snaze rozpíná paralelní decentralizovaný vesmír, do kterého lze stále snadněji unikat. A do něhož bude únik tím kýženější, čím víc se bude establishment snažit utahovat šrouby ve svém smrskávajícím se centralizovaném vesmíru – ať už evidencí tržeb, stahováním bankovek, či snahou o vymýcení hotovosti.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře