#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin a úsměšky

12. prosince 2017

Vánoční večírky jsou v plném proudu, a kamkoli dorazím, téma jasné: bitcoin. Od krachu Lehman Brothers v roce 2008 nepamatuji, že by jedno ekonomické téma takhle opanovalo diskuse nad rautovými talířky. Když se bitcoin naposledy řešil v předvánoční sezóně (v roce 2013), byl jen jedním z témat, navíc spíše vysmívaným. Ještě před dvěma lety jsem na jisté prestižní konferenci v ČNB promlouval ve prospěch vložení (drobné) části portfolia právě do bitcoinu. Sálem se nesl pobavený šum. Kde je dnes? Spíše potkávám lidi, kteří si rvou vlasy na hlavě.
Loni na sklonku roku jsem v jednom videorozhovoru prorokoval, že se bitcoin stane „pozitivní černou labutí“ roku 2017. Stalo se.
„Černá labuť“, toť totiž událost, jež je široce nepředpovídaná a která současně, poté, co se k překvapení většiny projeví, zanechává transformativní otisk. I pád „Lehmanů“ byl černou labutí, jenže negativní.
Kdo letos koncem března koupil bitcoin v přepočtu za 24 tisíc korun, ten jej po Mikuláši mohl prodat za 367 tisíc korun. To představuje čistý bezpracný výnos 343 tisíc korun za nějakých osm měsíců, tedy skoro 43 tisíc měsíčně.
To je více než dvojnásobek střední hodnoty měsíční čisté mzdy v ČR. Nepochybně, bitcoin je letošní černou labutí. Pozitivní pak hlavně pro ty, kteří se spolehli na vlastní úsudek, nepodlehli úsměškům „expertů“ a včas do něj nějaké peníze vložili. Záměrně neříkám „investovali“. Kryptoměny jsou čirou sázkou. Bitcoin se v dohledné době může prodávat za milióny, ale také spadnout na nulu.
Vysmívání ani litování nemá žádný smysl. Smysl má zapojit vlastní hlavu a kritické myšlení.
A rozhodnout se, zda se (ještě) účastnit globální on-line jízdy jménem bitcoin, jež po letošku vstoupí do učebnic, ať už dopadne jakkoli.

Vyšlo v Reflexu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře