#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Bitcoin a jeho možný pád na nulu

29. května 2019

Nejznámější kryptoměna podražila tento týden takřka na devět tisíc dolarů. Jde o rekordní hodnotu, jíž bitcoin dosáhl za více než rok. Kdo si jeden bitcoin pořídil na Nový rok za 83 tisíc korun, má v něm nyní uloženo o 120 tisíc více. Po více než roce se bitcoin dostal nad 200 tisíc korun. Má skutečně objektivní hodnotu, nebo cena odráží ryze psychologické naladění lidí?

Největší americká banka JPMorgan Chase už na něj změnila názor. Předloni prohlásil její nejvyšší šéf Jamie Dimon, že využitelná hodnota bitcoinu je nulová. V nedávné analýze však ta samá banka využitelnou hodnotu bitcoinu přiznává. Nyní je zhruba pět tisíc dolarů.

Banka vychází z toho, že vznik bitcoinu není zadarmo. Vyžaduje značnou výpočetní sílu, a tedy hodně elektřiny. Že nyní bitcoin stojí zhruba o 75 procent více, než odpovídá jeho objektivní hodnotě, je pak už prý záležitostí opravdu spíše jen psychologických pochodů.

Lačnost spekulantů se snoubí s obavami těch méně zběhlých, aby nepropásli příležitost svézt se na vlně cenového růstu typu toho ze sklonku roku 2017.

Nafoukne-li se další bitcoinová bublina, může spekulanty uklidňovat alespoň to, že její splasknutí by nemuselo cenu populární kryptoměny srazit na nulu, ale na objektivní úroveň kolem už zmíněných pěti tisíc dolarů.

Vyšlo na ihned.cz.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře