#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Benzín i nafta v Česku v srpnu zlevní. Řidiči tak budou profitovat z hrozby měnové války USA a Číny

9. srpna 2019

V uplynulém týdnu ceny pohonných hmot v ČR jen velmi nepatrně klesly. Benzín zlevnil o tři haléře na litr a prodává se nyní v průměru za 32,86 koruny za litr, zatímco nafta zlevnila o haléř na cenu 31,98 koruny za litr. Ceny pohonných hmot jsou v uplynulých týdnech „nejstojatější“ v tomto roce. Za poslední měsíc se změnily jen minimálně, benzín zlevnil o šestnáct haléřů na litr, nafta pak o třináct. Pohonné hmoty se prodávají v souhrnu nejlevněji od letošního dubna.

Řidiči se zdražování obávat nemusí. Může za to překotný vývoj na světových trzích v uplynulých dnech. Houstnoucí strach mezinárodních investorů z táhlé nejen obchodní, ale také měnové války mezi Spojenými státy a Čínou je vede k přeskupování investic. Zbavují se těch rizikovějších, investují naopak do takzvaných bezpečných útočišť. Ropa je obětí tohoto jejich jednání. Její cena se včera propadla nejníže od počátku letošního roku.

Propad cen ropy znervózňuje v prvé řadě Rijád. Představitelé Saúdské Arábie se nyní snaží urgentně zmobilizovat další světově významné těžaře ropy, aby společně zakročili. Rozhodně nelze vyloučit, že alespoň někteří těžaři budou usilovat o další škrty v ropné produkci. A to navzdory tomu, že současné limity mají platit až do roku 2020. Klíčoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem by se měli setkat v září v Abú Zabí.

Zlevňování pohonných hmot v ČR sice částečně brání poměrně slabá úroveň koruny vůči dolaru, avšak pokud se rychle a nečekaně nerozjasní světový ekonomický výhled či pokud těžaři překvapivě hbitě nezasáhnou ve prospěch vyšších cen ropy, lze výraznější zlevňování pohonných hmot v ČR čekat ještě během měsíce srpna. V příštím týdnu pohonné hmoty v ČR zlevní zhruba o pět haléřů na litr.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře