#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Akciový svět naruby

2. listopadu 2013

Dobré výsledky amerických firem netěší jako dříve

Americkým firmám se nad očekávání daří. Ještě před pár lety by akcioví investoři nad takovou zvěstí zajásali. Dnes jsou mnozí vyděšeni. Z 368 amerických firem, jež zveřejnily své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, celé tři čtvrtiny předčily očekávání analytiků, co se výše zisku týče, a 53 procent z nich pak dosáhlo vyšších tržeb, než se předpokládalo. Ale žádné velké ovace. Překvapivě dobrá kondice podnikové sféry totiž může americkou centrální banku přivést k rozhodnutí omezit svůj program pumpování peněz do ekonomiky. To investory leká, neb si již vypěstovali závislost na nových, „stimulačních“ penězích, pumpovaných tempem 85 miliard dolarů měsíčně.
V reakci na dobré výsledky firem se objevují i takové odhady, že pumpování bude utlumeno již v prosinci. Nadějí „investorů-závisláků“ však zůstávají pře kongresmanů stran rozpočtu USA. Jedna taková skončila nedávno, další lze čekat zkraje roku 2014. Vyhrotí-li se opět, centrální banka pumpování neomezí, s poukazem na politickou nejistotu. Je to dnes zvláštní svět: dobré zprávy jsou vlastně špatné a naopak. Důvod? Kroky centrální banky mají v poslední době na akcie silnější vliv než samotné hospodaření firem.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře