#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Ještě horší, než se čekalo. Německo opět snižuje svůj odhad letošního ekonomického růstu, pro příští rok se spoléhá na Čínu

17. dubna 2019

Německá vláda dnes dle očekávání snížila svůj odhad růstu nejsilnější evropské ekonomiky. Německé hospodářství podle ní letos poroste pouze tempem 0,5 procenta. Jedná se o další citelné snížení odhadu růstu. V lednu německé ministerstvo hospodářství redukovalo svůj odhadu růstu ekonomiky v roce 2019 z podzimní úrovně 1,8 procenta na rovné procento. Rok starý odhad pak dokonce počítal s letošním růstem ve výši 2,1 procenta. Nyní tedy následuje další, již několikáté snížení odhadu.

Z důvodu vysoké ekonomické provázanosti obou ekonomik se pochopitelně nejedná o dobrou zprávu ani z hlediska České republiky. Rozhodně nelze vyloučit, že právě i ve světle zhoršujícího se německého výhledu bude muset také česká vláda opětovně upravit směrem dolů svůj odhad letošního růstu české ekonomiky. Tuzemské ministerstvo financí zatím počítá s růstem 2,4 procenta. Ten lze ovšem v kontextu zhoršujících se prognóz letošního výkonu německé ekonomiky považovat za ještě docela optimistický.

Německou ekonomiku kromě přechodných záležitostí typu přísnějších homologačních kritérií pro automobily či loňského sucha trápí zejména politická nejistota ve světě, ať už ta týkající se brexitu, či obchodních válek.

Příznivé zprávy i pro Německo však zrovna dnes dorazily z Číny. Tamní ekonomika, na které je ta německá vysoce závislá, podala v prvním letošním čtvrtletí lepší než očekávaný výkon. Dařilo se jak ekonomice jako celku, tak zvlášť i průmyslu či maloobchodu. Čínské ekonomice pomáhají uplatňovaná nebo zvažovaná stimulační opatření ve fiskální i monetární oblasti, jako jsou rozsáhlé infrastrukturní investice, snížení rezervních požadavků bankám nebo snížení DPH.

Německo naopak svoji ekonomiku podobným způsobem stimulovat odmítá. Důležitější je z jeho hlediska snižování zadlužení. Svým způsobem se tak „veze na vlně“ čínské stimulace, která podporuje nejen samotnou Čínu, ale zprostředkovaně i její obchodní partnery.

Němci se zřejmě spoléhají na to, že čínská stimulace zabere trvaleji, neboť pro příští rok předpokládají růst své ekonomiky čítající 1,5 procenta, což by byl relativně slušný výsledek.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře