Ministerstvo financí je ve své nejnovější prognóze ekonomického růstu ČR poměrně pesimistické. Zvláště patrné je to v porovnání s čerstvou prognózou České národní banky. Pro letošní rok ministerstvo počítá s růstem čítajícím tři procenta, zatímco centrální banka předpokládá expanzi 3,1 procenta. Ještě markantnější je rozdíl prognózy pro rok 2019. Podle ministerstva poroste ekonomika tempem pouze 2,9 procenta, kdežto podle ČNB hospodářství přidá 3,3 procenta.
Poměrně konzervativní prognóza ministerstva financí je už takřka „tradicí“. Ministerstvo má silný podnět vyhlížet nadcházející vývoj české ekonomiky spíše pesimisticky, aby na základě takovéto prognózy následně sestavilo rozpočet, který kvůli opatrně nastaveným výchozím předpokladům zachovává doširoka otevřená zadní vrátka pro případ náhlého, převážně nečekaného zpomalení ekonomiky a tedy i výpadku příjmu státní kasy. Snáze se pak obhajuje i schodkový rozpočet.
Právě konzervativní odhady ministerstva financí tak zásadním způsobem stojí za trendem posledních let, kdy skutečné hospodaření státního rozpočtu dopadá výrazně lépe, než co je rozpočtováno.
Nutno však říci, že aktuální prognóza ministerstva financí se příliš neliší od prognózy trhu. Trh ve svém konsensu očekává letošní růst stejný jako ministerstvo, tedy 3,1 procenta, zatímco příští rok vyhlíží jen o desetinu procentního bodu rychlejší expanzi české ekonomiky, tedy na úrovni rovných tří procent. Zdá se tedy, že za citelným rozdílem v prognóze ministerstva a centrální banky pro rok 2019 stojí tentokrát do značné míry spíše optimismus ČNB než pesimismu ministerstva.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.